Yerli otoya ikinci itiraz ABD'den

  • Ana Sayfa
  • Yerli otoya ikinci itiraz ABD'den
Yerli otoya ikinci itiraz ABD'den
Yerli otoya Ford'dan sonra bir itiraz da dünyanın en büyük iş dünyası örgütü ABD Ticaret Odası'ndan geldiAbone ol

Oda Başkanı Tom Donohue, "Bizim teknolojimiz var. Tanrı yapmak isteyenleri kutsasın. Ama ortaklaşa yapılırsa daha iyi olur. Özel sektör yapmalı. Devlet olmamalı" dedi

Ford'un Türkiye'nin yerli oto üretimi konusundaki tehdidi andıran açıklamalarının ardınd sağlık sektörü seo an bir mesaj da temsil ettiği 3 milyon şirketle dünyanın en büyük iş dünyası örgütü olan ABD Ticaret Odası'ndan geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen toplantıda Sabah'ın sorularını yanıtlayan Oda Başkanı Tom Donohue, Türkiye'nin tek başına yerli otomotiv ve uçak üretmesi konusunda "Biz uzun zamandır uçak ve otomobil üretiyoruz ve bu alanlarda teknolojimiz var. Tanrı yapmak isteyenleri kutsasın. Ama otomotiv üretimi ortaklaşa yapılırsa daha iyi olur. Özel sektörün üretim yapması lazım. Devletin değil" dedi. Türkiye'de ABD'li firmaların otomotiv üretimi dışında Boeing firmasının da en büyük pazarlarından biri Türkiye. Firmanın Türkiye'de 5.3 milyar dolarlık siparişi bulunuyor.

TÜRKİYE ÇALIŞMA GRUBU

Donohue, Türkiye'nin ABD için büyüyen bir ortak olacağına emin olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Ticaretimizin hızla büyüyeceğini biliyorum. Bu nedenle, Odada Türkiye Çalışma Grubu oluşturduk ve bu ayın sonunda ABD ve Türkiye'nin stratejik ekonomik ilişkisine ilişkin önemli bir konferans düzenliyoruz."

UYANIN TÜRKİYE OYUNCU BİR ÖNEMLİKategori : GÜNCEL